Формула за ефективен и измерим PR. Вероятно звучи абстрактно, налудничаво и дори непостижимо. PR-ът не е реклама и няма параметри, по които да се измери, като например ротации, импресии, кликове и т.н.
Това е услуга, която се намира някъде в невидимото пространство, не може да бъде докосната или видяна, ефектът бавно и трудно може да бъде забелязан, а конкретни стойности на този ефект е невъзможно да бъдат получени по стандартните PR методи. Целта на PR не е и да продава – ако беше такава, можехме да си кажем, че продажбите са измерител на ефекта от PR кампанията, но те не са. Нейната цел дори не винаги е да популяризира. В 80% от случаите PR-ът търси популярност, бори се за медийното и общественото внимание, иска PR субектът да бъде чут и видян, а в най-добрия случай и запомнен. Но успешната PR стратегия понякога включва и способността да се прецени кога PR субектът не трябва да преследва публичност, кои негови действия могат да бъдат разтълкувани погрешно, ако достигнат до повече хора и кои добри практики трябва да останат само в рамките на организацията, без да привличат допълнително внимание.
PR-ът е система от проактивност, интерактивност и пасивност. Про-активната комуникация се изразява в планиране и концептуализиране на кампании и събития и осигуряване на медийно покритие и публични изяви. Интерактивната комуникация се свежда до управлението на кризисен PR – в този случай реакциите на обществото и медиите също са вид комуникативен акт, който предполага реакция и отговор и от страна на организацията. Т.е. в ситуация на Кризисен PR, комуникацията е винаги двустранна. Пасивността в PR-а, както вече споменахме, се изразява в това да можем да преценим в кои ситуации PR субектът не е подходящо да се появява пред медиите и кои действия не трябва да се афишират, за да не предизвикват рискове върху имиджа на субекта. PR-ът е сложна система от взаимодействия със служители, клиенти, партньори, контрагенти, медии и общество. Тези взаимодействия провокират нагласи, а тях не можем да изчислим и анализираме, както правим с импресиите на един дигитален банер или тиража на едно списание, в което сме поместили рекламно каре.
След казаното дотук, можем да поставим два основни въпроса, чийто отговор се крие във формулата за ефективен и измерим PR – R-A-C-E:
Как да превърнем PR-a от монолог в диалог или с други думи – как да преминем от проактивната комуникация в интерактивна?2.
Как да построим PR стратегията си, за да предизвика тя положителни нагласи и след това как да проверим дали наистина е успяла да го направи?
Отговорът се състои във втория въпрос – обществени нагласи. Те са едновременно и крайната цел на PR-a и единствен негов измерител. За да бъде ефективна една PR стратегия, нужно е тя да се построи върху една база от предварителни данни и анализи за тези нагласи. За да бъде измерима, то е необходимо отново да ги изследваме – по същата методология, за да осигурим пряка съпоставимост между първичните и вторичните данни. Ефектът се гарантира от предварително изследване и се измерва от последващо такова.
Представяме ви формулата за ефективен и измерим PR – R-A-C-E
R-ESEARCH/ SOCIOLOGY
A-CTION & PLANING/ STRATEGY
C-OMMUNICATION/ PR
E-VALUATION/ SOCIOLOGY
Формулата има 4 основни, взаимосвързани етапа, които довеждат до основната цел на PR-a – общественото одобрение и разбирателство с публиките.
Първият етап включва изследване на предварителните обществени нагласи и очаквания към нашия PR субект – Research. Характерното за тази формула е, че не се използват обикновени методи за проучване като desk research, медия мониториране, контент анализ и обикновено допитване до публиките. В този етап, процесът, чрез който достигаме до мненията, настроенията, очакванията и намеренията на нашите публики, се нарича ЕСИ (емпирично социологическо изследване).
Двата основни метода, които можем да използваме, избираме в зависимост от предмета на изследването и от целта, която преследваме – качествени (непредставителни) и количествени (представителни).
Ако трябва да създадем стратегия за brand awareness (повишаване на бранд разпознаваемостта) са ни необходими числови данни, които да ни информират на кое място се намира субектът спрямо останалите конкурентни брандове. В този случай най-подходящо би било провеждането на представително анкетно проучване. Припомняме, че първата стъпка при провеждането на каквото и да е било проучване е таргетирането на респондентите. След него идва ред и на определянето на вида на извадката и изчисляването на нейния обем и алгоритъм срямо генералната съвкупност, за да се осигури представителност на данните. Видовете извадки могат да бъдат систематични, стратификационни, квотни или клъстерни. Следва комуникация с респондентите/публиките – именно тази комуникация е определяща за интерактивността на PR. Анкета или пряко стандартизирано интервю са методите, които може да използваме, за се допитаме до публиките и научим повече за техните нагласи. Това дава възможност на обществото да участва пряко в създаването на стратегия за бъдещи действия.
Ако обаче стратегията, която трябва да създадем е за Employer Branding (изграждане на работодателска марка), то освен представителни данни, от необходимост ще ни бъде и провеждането на непредставително (качествено изследване). Количествените данни можем да съберем от външни и вътрешни публики, но за да подобрим състоянието на работодателския имидж, то е необходимо първо да проучим вътрешната корпоративна среда и случващото се в нея чрез качествени методи, които ще са ни от от полза за един по-конкретен и дълбочинен анализ.
Качествените методи, които можем да използваме за набиране на по-конкретна информация са фокус групи, дълбочинни интервюта включени или теренни наблюдения. Предимството на фокус групите е, че се получаваме информация за нагласите на няколко души едновременно. Комуникацията на живо може да издаде техните настроения и намерения без дори да са отговорили на конкретен въпрос. Тук ключовата роля е на модератора. Дълбочинните интервюта от своя страна дават възможност за по-дълъг разговор и възможност да се задават въпроси, които възникват вследствие на отговорите на респондента. Теренните наблюдения са предизвикателство, особено за онези, които не са социолози. Респондентите се държат естествено, защото не осъзнават, че някой ги наблюдава и изследва тяхното поведение, но пък, за да допуснат някой външен до ествестената им среда и поведение, то този някой трябва да се е вписал в тяхната обстановка и култура и то по начин, по който от една страна да съпреживява всичко с останалите, но от друга да не забравя, че неговата основна работа е изследователска и той трябва да остане безпристрастен към ситуациите, за да може да опише обективно случващото се.
Вторият етап от формулата за ефективен и измерим PR е Action Plan.
След като вече имаме анализ на предварителните нагласи на нашите публики, то много по-лесно бихме могли да се ориентираме как да подходим, за да подобрим тяхното отношение към PR субекта и да задоволим очакванията им. Изготвянето на план за действие в посока подобряването на резултатите от излседването вклюва три основни етапа:
Третият етап от R-A-C-E е Communication. Този етап е най-продължителен. Може да отнеме месеци и дори година. Вече имаме PR стратегия, но нейното изпълнение може да бъде разделено по периоди. Изпълнението на заложените PR кампании, събития, участие във форуми и публични дискусии, ангажиране на публики с послания, поднесени под различни форми и през различни канали са оперативни, а не стратегически задачи. Стратегирането е приключило още на етап Action Plan. Комуникационни дейности, които не са заложени предварително в стратегията могат да бъдат рискови за имиджа на PR субекта. Единствените такива, които са неизбежни, са тези при криза. В случай, че получим предложение за колаборация с друг бранд или медиите се свържат с нас без да сме очаквали, е необходимо внимателно да планираме всяка комуникация, за да не се отклоним от основната концепция на публичният образ, който градим чрез изпълнението на PR стратегията.
Последният, четвърти етап от формулата за ефективен и измерим PR гарантира онази измеримост на ефекта от PR стратегията, която в началото на статията споменахме, че е невъзможно да получим без да сме изследвали нагласите на публиките. Веднъж вече сме го направили – на етап Research. За да проверим успеха на положителното влияние върху обществените нагласи е необходимо да проведем повторно изследване. Съпоставянето на първичните и вторичните данни или анализи от двете изследвания ни дава информация за тяхното изменение и съответно оценка на нашата PR стратегия. За да получим възможност за пряка съпоставка, то методите, които сме приложили в Research трябва да са същите, които използваме и на етап Evaluation.
Evaluation – етап от R-A-C-E, който освен че измерва успеха на PR стратегията, е възможност и за постигането на онази интеракция, която е условие за ефективен PR, а именно двустранна комуникация между организацията и нейните публики.
В заключение можем да направим кратко обобщение на статията, която ясно дава отговор на въпроса каква е връзката между PR стратегирането и социологическото изследване.
Ефективният PR се базира на предварително изследвани нагласи.
Измеримият PR се гарантира от повторно изследване на нагласи.
1. Employer Branding
Изграждането на работодателска марка е процес, насочен както към вътрешните, така и към външните публики на вашата организация. Добрият работодателски имидж е основа за привличане на нови и квалифицирани кадри, но и причина за лоялността на настоящи. Стратегиите за позициониране на вашата компания сред топ работодателите могат да се построят върху различни критерии и параметри, а задачата на експертите е да проучим кои са те и да ги организираме да работят във ваша полза.
2. CSR (Corporate Social Responsibility)
Корпоративната социална отговорност е концепция, която специалистите по корпоративен PR не можем да заобиколим, докато подготвяме стратегиите за постигане на ползотворни отношения със заинтересованите страни. Всяка стъпка към изграждането на позитивен публичен образ е съобразена с отделните аспекти на тази концепция. Общественото одобрение се среща, когато този образ е облечен в екологична и социална отговорност и етични бизнес практики.
3. ESG комуникация. Освен да организират своето устойчиво и етично корпоративно поведение, ESG експертите трябва да умеят и да комуникират прозрачно своите усилия, тъй като те рано или късно трябва да бъдат отчетени пред определени регулатори. Именно PR специалистите сме тези, които можем да ги консултираме как да ангажират заинтересованите си страни, как да колаборират с партньори и как да разказват истории за успеха си в публичното пространство, без да поемат имиджов риск.
Кризисен PR
Преминаването от ескалация към деескалация на криза изисква безпристрастност към казуса. Външните консултанти можем да разглеждаме ситуациите обективно, от различни ъгли, абстрахирайки се от вътрешните настроения и нагласи към кризата. Това ни помага да сглобим цялата картина и да я пречупим през призмата етиката и отговорността, за да минимизираме щетите върху имиджа на организацията. Навременната реакция, позицията, правилните канали и правилната форма на съобщението са само част от похватите за управление на кризисен PR. “Отварянето на шлюзове”, “брането на череши” и “погребенията” са PR методи, за които ще Ви разкажем на лична консултация.
Връзки с медиите
Медиите са четвъртата власт в страната и имат силата да променят обществените нагласи. Те са каналите за комуникация с публиките на вашата организация, затова е важно да поддържате висок интензитет на работа с тях и своевременно да ги информирате за новините около Вас.
Специалистите по връзки с обществеността сме тези, които най-правилно можем да Ви ориентираме как да общуваме с медии и журналисти и как комуникацията ви с тях може да се превърне в инструмент за доброто имиджово позициониране пред масовите публики.
Част от медийното съдържание, което можем да планираме и организираме:
- Прессъобщения
- Интервюта
- Репортажи
- Блиц
- Отразяващи материали
- Експертни мнения и анализи
- Участие в подкасти и телевизионни формати
- Брифинги и пресконференци
ТВ и Радио
Телевизията и радиото са едни от най-въздействащи комуникационни канали, а ангажираността към посланията, които изпращаме чрез тях, се гарантира от наситеността на аудио и видео съдържанието, което предават. Предаването на послания по запомнящ се начин е изкуство, продиктувано от добро познаване на характеристиките на целевата аудитория, визуалното творчество и от правилно подбраната терминология.
Принт
Принт рекламата е атрактивна форма на съобщение, предпочитана от много брандове.
В някои случаи дори се възприема по-добре, отколкото онлайн рекламата, а причината често е в това, че обществето намира печатните материали за по-надеждни и има повече доверие на тях. Създаването на по-силно впечатление понякога е предизвикано от тактилното изживяване - възможността за докосването на рекламата. Друго нейно предимство е, че тя има дълъг живот - веднъж напечатана, тя може да остане вечно за разлика от онлайн пространството, което сме закупили за определен период.
Ивент Мениджмънт
Събитийният мениджмънт е процес на планиране, организиране и изпълнение на задачи, свързани с постигането на една единствена цел - достигане на целевата аудитория и взаимодействието на живо с нея. Характерът на събитието, логистиката и периода на провеждането му, ресурсите и рекламните материали, медиите, които ще поканите и дори кетъринг услугата, която ще наемете, следва да са концептуално обвързани с темата и целта на събитието. Всичко, което искате да кажете на него, трябва да кореспондира с публичния образ, който градите или вече сте изгради.
BTL
Промо студио „Priz Promotion „е създадено с цел разширяване възможностите на форми за реклама. Екип от професионалисти в модния и рекламния бизнес грижливо подбира и обучава нашите промоутъри, за да могат те да покрият международните стандарти, установени от водещите агенции в света. Πoд ВТL ( или bеlоw thе lіnе) paзбиpaмe тaзи чacт oт peĸлaмнaтa ĸaмпaния, ĸoятo нe paзчитa нa eфeĸтa нa тpaдициoннитe мeдии. Hepядĸo нecтaндapтният пoдxoд пpиближaвa мнoгo пoвeчe пpoдyĸтa дo ĸлиeнтитe и нocи пo-гoлеми peзyлтaти. Cилaтa нa ВТL e в живия ĸoнтaĸт, в нeпocpeдcтвeнoтo внyшeниe oт дeмoнcтpaциятa в peaлнo вpeме
Сувенирна Реклама
Сувенирната реклама е най-добрият начин да напомняте за вашата организация навсякъде, по всяко време. Ако целта Ви е да повишите вашата бранд разпознаваемост или просто да увеличите ангажираността на вашите публики към вашия бранд, един от инструментите, който Ви препоръчваме е брандирането на различни материали – химикали, календари, тефтери, дрехи и др.
Външна Реклама
Външната реклама е средство, чрез което можете да достигнете до смесена аудитория, без да стратегирате отделни канали. Рекламните специалисти познаваме различните специфики на този вид реклама и сме гарант за максимално количествено покриетие:
– Избираме билборд конструкциите в зависимост от визията на рекламата, посланието, което носи тя и периода на кампанията – Подбираме локации и позиции, като проучваме човекопотока и трафика на движение – Договаряме ротациите спрямо наситеността от конкурентни послания
Дигитален Маркетинг
Дигиталният маркетинг е най-бързо развиващият се канал за достигане до целеви публики. Той предлага гъвкави възможности за таргетиране на конкретни потребители въз основа на техните интереси, поведение и демографски данни. Социалните мрежи, Meta ads, Google Ads, Adwise и други платформи осигуряват ефективни начини за насочване на рекламата точно към тези, които биха се ангажирали с вашия бранд. Ние можем да ви помогнем да изградите оптимални рекламни кампании, които да увеличат разпознаваемостта на вашия бизнес и да донесат конверсии.
Съдържанието във визуален формат е основен елемент за ефективна комуникация в съвременния дигитален свят. Добре заснетите снимки и видеа не само привлекат внимание, но също така създават дълготрайно въздействие върху аудиторията. Независимо дали става въпрос за създаване на рекламни кампании, заснемане на корпоративни събития или изработка на 2D анимации, висококачественото визуално съдържание е ключово за успешното представяне на вашия бранд и продукт.
Визуалната комуникация е също толкова важна, колкото и посланията, които предавате чрез текст.
Ние – специалистите в тази област можем да ви помогнем да създадете впечатляващи материали, които ще подкрепят бизнеса ви.